Welcome on dyXoft MadCats page

short english synopsis *  MadCats story *  MP3 download *  home

MadCats in heyday: Ofita Mia, Anděla, Lucka

short synopsis

Rich but short (or short but rich?) life of girlish hardrock trio MadCats starts at dull autumn of 1995, when ex-operatic and ex-erotic songstress and occasional guitarist Anděla met another two rock-oriented girls - bassist Lucka and excellent drum player Ofita Mia. Looking for pedestrian Czech girl-rock scenery, the trio decided to play together and try to put forward. Some easy but striking songs in ZZ Top style was prepared and the group (which finally changed early pondered name "AA Bottom" onto "MadCats", multiply-sense Czech & English wordplay) starts to record. Unfortunately, Czech market had no entry point for this style of music just in time and when (after one half of year) finally came some lucrative offer, interpersonal relations into group broke all chances and at next dull autumn of 1996 the group broke up. Really unfortunately, because songs include words are not so bad...

o době vzniku

Pokud měl někdo koncem roku 1995 náladu loupat očkem po ženské části těch zákoutí české hudební scény, které jakžtakž unesly tabulku s nápisem "rock", asi se zrovna dvakrát nekochal. Většina slečen by ráda vystřihla Bledou Lucku či Báru, ale moc jim to nešlo; v jekotu mládí se pozvolna utápěly legendy, které se zvolna přesouvaly od plynu k zubům a nehtům (sice se synťáky a s dechovou sekcí, nicméně poněkud bez cukru), zajímavé hlasy se topily v nezajímavých seskupeních (ve kterých hráli výborní muzikanti tak dobře, že už se tam nevešla žádná muzika, a ani ten tanec a fotky nahoře bez na obalech nepomáhaly) a jediná kapela, která za něco stála, totiž Ksichties, se ke svému prvnímu albu blížila poněkud klopýtavě, s personálními změnami a s výbornou Karolínou teprve se rozjíždějící.

o způsobu vzniku

Touto pochmurnou atmosférou se zvolna sunula Anděla, operní zpěvačka s praxí jak v luxusním křoví slováčkovského typu před sametem, tak v poněkud šufťácké, nicméně vydělávající audio erotice po sametu a s natočeným, leč Supraphonem nevydaným cédéčkem v šupleti, a dumala o tom, jak a co změnit, aby se něco dělo. Náhoda jen mírně Satanem postrkovaná tomu chtěla, že potkala Lucku, momentálně nezaměstnanou baskytaristku s hlasem s puncem diamantu dosud nebroušeného, a Ofitu Miu, cílevědomou a ambiciózní hráčku na bicí, znechucenou hašteřením a štěbetáním šestičlenné dámské sestavy, v níž působila. Nápad postavit cosi jako "AA bottom", kompletně opačný protipól k proslulým Texasanům, krystalizoval zvolna a dlouze; Anděla si nedělala žádné iluze o svém hraní na kytaru, ale za zkoušku to stálo. Dobrá nálada, solidní zázemí a tvůrčí atmosféra přinesla ovoce, takže během jara roku devadesátého šestého bylo napsáno a připraveno patnáct věcí jednotného střihu - dunivý rock jednoduchého typu, s nadhledem ironizující texty, neječivé, ale promyšleně aranžované hlasy. Sebeironie a smysl pro hříčky našla uplatnění i v názvu kapely a plánovaného alba. Mladé léto nastavilo vlídnou tvář, dámské trio se přesunulo na Seč a v příjemné scenérii Železných hor se roztočily cívky šestnáctistopáku.

o albu Medy & Kecy

Pokud se někdo odhodlá a pustí si MadCats, stráví celkem příjemné tři čtvrti hodiny. Úvodní politický program Anděly a Lucky (Chci bejt královnou), který by strany naší politické scény mohly i dnes klidně obšlehnout, následuje neotřelý pohled celého tria na svět gamblerů (Můj milej loupežník) se zajímavě vedenou linií hlasu Ofity Mii a se vstupním prvkem množiny jednoduchých, ale hutných kytarových sól. Zaživa zazděná je první vrchařskou prémií alba; nad monotónní figurou kytar prodává Anděla své operní zkušenosti, zatímco Ofita s Luckou se málem ušeptají k smrti. Křehounký motivek Navěky si Anděla s Luckou vystřihly jako báseň, aby je mohla vystřídat jejich razantní spoluhráčka od bicích se svou vizí volného odpoledne (Časovrah). Vlajkovou lodí flotily písniček je bezesporu Rojení, kde se dívky opravdu vyřádily (mírnou podobou s DuchoKrotiteli se není třeba excitit - základní kostra skladby vznikala v daleké minulosti). Od surových kytar opět v pravý čas odskočíme - tentokrát ke swingu, Lucce a jejímu žehlícímu prknu (Puky); šampus z dvoucentilitrových štamprlátek zvedl dívkám naladu a světlo světa tak spatřila zajímavá mutace, která je logickým závěrem první poloviny alba. Entrée poloviny druhé obstarává z voleje vystřižený trialog, rozmlouvající Lucce slzy nad partnerem, pod nímž se zvolna rozcvičují kytary nad Ofitiným záměrně opožděným dusotem (Lucko, nebul! - zvukař nahrávku dvakrát zastavil, protože bicí v otočeném gardu nějak nemohl skousnout...), aby se konečně rozvinul Lucčin druhý sólový kousek se střídmým druhým hlasem Ofity Mii a s nádherně odbláblaným refrénem (Odejdu).
Pokud by měl posluchač v této fázi ještě nějaké pochybnosti o smyslu MadCats pro komično, následující písňový čtyřlístek je rozptýlí definitivně: Kuchyňský buggy patrně ocení každá žena s praxí, Červená řeka II. spolehlivě vyléčí romantiky a mexická vložka je boží. Jestliže se buggy z kuchyně žen zastává, Andělin a Lucčin duel z obuvnictví, zakončený Ofitiným vstupem, si z nich naopak těžce utahuje (Dej sem ty boty). A konečně hitovka Děsně to pro změnu nandavá panáčkům. A když je všechno tak pěkně rozjeté, bim ho - cinkají akustiky a Anděla je s Lucčinou podporou zase křehká a něžná (Ukolébavka). Na úplný konec pak přichází Pocta géniům, kterou komentovat snad ani netřeba...

o hořkém konci

Bohužel, většina klacků má dva konce. Dívky sice natočily, ale neprodaly. Na rozdíl od těch pružných umělců, kteří se na placku a do obalu dostanou jakoukoliv metodou včetně rektální, případně vaginální speleologie, byly MadCats až příliš hrdé. Navíc byl rozpor mezi slunnou pohodou studia a drsným podnebím podzimního hudebního trhu příliš velký, takže přišlo znechucení a rezignace. Jednání s velkým vydavatelstvím, které mělo zájem, ztroskotalo na osobních averzích. Půlstránkový článek v kulturní rubrice celostátního deníku sice naznačoval jakousi budoucnost, ale ani ústup od rocku k takzvaně modernímu projevu neměl žádný efekt a v lednu 1997 se nad šílenejma kočkama definitivně zavřely vody.

Mám za to, že to byla škoda.

Medy & kecy (1996)

Medy & kecy (cover)

Chci bejt královnou
Můj milej loupežník
Zaživa zazděná
Navěky
Časovrah
Rojení
Puky
Lucko, nebul/Odejdu
Kuchyňský buggy
Červená řeka II.
Dej sem ty boty
Děsně
Ukolébavka
Pocta géniům

Top Story  Nepropadejte panice...  Home